Žánry her a jejich rozdíly • Manhetn poradna

Žánry her a jejich rozdíly

Vychytávky, mody, vylepšení, doporučení hry a podobně

Moderátor: SGvagon

Žánry her a jejich rozdíly

Nevíte co si zahrát? Tento článek o herních žánrech Vám snad výběr trochu ulehčí

Příspěvekod SGvagon » 03 lis 2016 20:49

Obrázek
Tento článek je především určen pro lajky, kteří se né příliš dobře orientují na herní scéně.

Uvedeme si zde snad všechny herní žánry a rozepíšeme je tak, aby šly krásně vidět všechny rozdíly. Věřím, že se někomu tento článek bude líbit a pomůže mu s výběrem hry, jak už komerční, tak i freeware.

Adventury: Vezmeme to tedy hezky popořadě a podle abecedy. První herní žánr, který patří mezi ty nejstarší jsou adventury. A co si lze pod pojmem adventura vůbec představit? V drtivé většině adventur se vžijete do role jedné postavy a vaším úkolem bude řešit všelijaké úkoly, abyste hru vyhráli.

Co je zde ovšem za problém, tak je obtížnost. Velice zdárným příkladem je třeba legendární adventura The legend of Kyrandia, ve které jste se takřka nehnuli z místa a raději hru přestali hrát. Drtivou většinu hráčů totiž nebaví číst rozhovory a nedokážou se vžít do příběhu, který bývá tak komplexní, že se nedá ani vstřebat.

Ve většině adventur máte i inventář. A zde teprve začíná to znechucení. Velice zdárným příkladem je česká adventura Horké léto, ve které jste museli předměty z inventáře spojovat do sebe (např. nůž a ořech). Adventury proto mají pouze několik fanoušků a pomalinku po těchto titulech vysychá jezero a není o ně takový zájem jako před několika lety (1990-2000) .

Akční: Akční hry jsou jedním z tahounů a největší základny fanoušků vůbec! Kdo by neznal legendárního Duka Nukema nebo Commander Keena? Akční hry jsou, jak již z názvu vypovídá, nabité akcí. Opět se vžijete do role postavičky, ale v některých případech je hra i z prvního pohledu (first person = vidíte přesně to, co vidí postava očima). Tyto tituly buď nemají žádný děj nebo se naopak jedná o filmový prožitek s minimem hraní (převládají cutscény) a Vaším úkolem je vždy všechno zabít, zničit, zdemolovat a pod.

Možná také proto jsou tak oblíbené. Akční hry se většinou zabývají pohledem na světovou válku nebo na spor mezi dvěma státy či dokonce jeden proti všem! Co více dodat, některé akční řežby jsou jednoduché bez děje a na druhou stranu se najdou opravdu nadupané hry s atmosférou, příběhem a akcí.

Arkády: Arkádovky patří také mezi špičku nejrozšířenějších žánrů na světě. Ale oč vůbec v těchto titulech jde? Arkády nám mají ukázat nereálnost a naprostou odlišnost od skutečnosti. Hry většinou zabaví na několik dlouhých nudných večerů a užijete si také hromadu zábavy.

Že závodní hry mají svůj žánr víme, ale může se některá hra zařadit i do arkád? Někoho možná překvapím, ale ano. Pokud jste hráli třeba trackmanii nebo need for speed II, tak Vás překvapím, ale hráli jste arkádu! A jak to poznáte? V těchto závodních titulech se nedá zničit auto, většinou se odehrává na fiktivních planinách s neznámými vozidly.

Mezi typickou arkádu patří skákačky typu Mario, který je jednou z prvních arkádovek. S postavičkou většinou skáčete po plošinkách, střílíte po nepřátelích a pokoušíte se dostat do cíle.

Další arkádovky jsou i takzvané Casual tituly typu Bejeweld. Zde máte za úkol seskládat alespoň tři kameny stejné barvy a tím nahrát určité skóre. Většina arkádovek je kvůli horší kvalitě a kratší herní době freeware, neboli volně zdarma ke stažení.

Dungeony/RPG: Dungeony se dělí na dva velké tábory. A to hrou pro jednoho hráče a hrou po internetu. V těchto hrách se ocitnete většinou ve starších dobách (jiných dimenzích, kde nejsou kouzla a magie žádnou novinkou) a v temných prostředích s pochmurnou hudbou a atmosférou. Zde ožívá teprve to pravé sci-fi a fantasy s draky a příšerami. Průkopníkem tohoto žánru je bezesporu Baldursgate nebo také pro někoho velice neoblíbené Wowko či Lineage.

V těchto hrách, stejně jako v adventurách, musíte plnit všelijaké různorodé úkoly a vylepšovat svojí postavu. Na začátku většiny her, si vytvoříte vlastní postavu, dáte jí jméno a pod. Těchto her zatím moc není, jelikož se stávají čím dál tím více stereotypní a není o ně tak velký zájem.

Karetní a hazardní: K tomuto žánru snad nemusím nic vysvětlovat. Jsou to jednoduše virtuální karty na téma Solitaire nebo dokonce hry s počítačem: prší, oko, poker a další).

Výhodou těchto her je samozřejmě hra s kamarády po internetu, kde se nedá podvádět!

Co více dodat, najde se dokonce i několik serverů, kde Vám za výhru dokonce vyplatí skutečné peníze! Ale chce to umět pořádně blafovat a porazit soupeře všemi možnými zbraněmi.

Logické: Logické hry jsou snad nejvíce neoblíbené tituly. V těchto hrách musíme mít alespoň IQ 180, abyste se vůbec k něčemu dokopali. Někteří si dokonce pletou Adventuru s Logickou hříčkou, protože v adventuře leckdy musíme plnit v podstatě stejné úkoly jako v logické.

Mezi logické hry patří bezesporu některé deskové hry, jako např. dáma, šachy a podobně. Tyto tituly jsou většinou časově omezené nebo logicky tak propracované, že se nedají v podstatě ani dohrát (např. spojování trubek není nijak závratné, ale je extrémně složité) .

Simulátory: Simulátorů existuje celá řada. Od závodních monopostů, až po řízení letadel. Tento žánr her není ani potřeba představovat, jelikož název mluví za vše. Tyto hry si potrpí především na realističnosti a umění pro detail. Dokonce jsou i simulátory války.

Vozidla jsou v závodních hrách skutečná a dají se rozbít respektive mají demoliční model. Zde je opět hodně sporné, do kterého žánru vůbec hra spadá (např. série Grand theft auto). V simulátorech je většinou vše podle skutečnosti a v dnešní době je velice těžké rozeznat simulátor od reality.

Sportovní: Sportovní hry jsou opět jedněch z nejrozšířenějších na světě a také si potrpí na realističnosti a umělé inteligenci. Existují snad všechny sporty (od fotbalu, hokeje, basketbalu, golfu, tenisu, stolního tenisu a pod.), které jsou opravdu podle skutečnosti a je na co se dívat.

Zde také není nic moc vysvětlovat, protože název žánru úplně přesně vystihuje tyto tituly.

Strategie: Většina strategií je z pohledu ze shora a máte většinou za úkol si rozšířit Vaši základnu a tím zničit krvelačné nepřátele. Hry se mohou odehrávat takřka kdekoliv, od středověku, současnosti, budoucnosti po jiné reality, sci-fi nebo fantasy světy.

Existují ovšem strategie, kde není vaším úkolem někoho zničit, ale pořádně se rozrůst (viz. třeba Simcity). Musíte se postarat o městečko a vybudovat ho do neskutečných rozměrů.

Existují také tahové strategie, ve kterých se vžijete do role hrdiny a Vaším úkolem není nic jiného, než všechny zabít. Váš pohyb je ovšem omezen na několik tahů na kolo (nejznámějšími hrami a hlavními představiteli jsou bezesporu série Heroes a Civilizace) .

Textové hry: Textové hry již v dnešní době takřka vyhynuly, jelikož se odehrávaly v CMD (příkazovém řádku). Byly to jednoduše adventury bez grafiky a spoustou textu k pochopení příběhu. Váš úkol byl vždy v každém titulu dosti nelehký a hry měly vždy několik konců. Hodně rozšířený titul byla cesta do školy, když Vám ujel autobus :) .

Hry se ovládaly psaním příkazů (např. Jdi doleva, doprava, otevři dveře, a pod. ) . Což bylo v některých situacích dosti těžkopádné, když Vám leckdy hry ani nenabídly možnosti a interakce, které můžete napsat/použít .

Závodní: A nyní konečně žánr, který osobně miluji. Do rukou se Vám dostane pořádná mašina s mnoha koňmi pod kapotou! Ano, mluvíme o závodech! Závodní tituly by se klidně dali zařadit mezi simulátory, ale jelikož nejsou všechny úplně realistické, zařazují se proto zde.

Tak toto byly snad všechny žánry a věřím, že jsem každý dostatečně rozepsal, aby to laici pochopili a od teď věděli, na jaké žánry se mají zaměřit. Zatím u dalšího návodu, ahoj.
Jsem zakladatelem tohoto projektu a zastávám veškeré funkce, od redaktora, grafika, po programátora webu. Zabývám se převážně IT oborem (hobby) a snažím se pomoci všem uživatelům, kteří jsou v tísni. Jsem proto hodně aktivní např. na poradně zive.cz .
Uživatelský avatar
SGvagon
Administrátor
Administrátor
 
Příspěvky: 312
Registrován: 24 úno 2015 15:51

Zpět na Ohledně her

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvníkSpřátelené weby:

Nutgon  
Získejte registraci domén s tld .online, .space, .store, .tech zdarma!
Stačí si k jedné z těchto domén vybrat hosting Plus nebo Mega a registraci domény od nás dostanete za 0 Kč!
Objednat
TOPlist