Optimalizace a ochrana systému • Manhetn poradna

Optimalizace a ochrana systému

Vychytávky pro systém, zlepšení výkonu a podobně

Moderátor: SGvagon

Optimalizace a ochrana systému

Shrnující článel o systémech Windows a jejich správné optimalizaci pro bezproblémovou práci

Příspěvekod SGvagon » 04 lis 2016 01:10

Obrázek
V tomto článku se blíže podíváme na to, jak si správně nastavit systém tak, aby nám vyhovoval a fungoval co nejlépe. Zároveň ale i dobře chránil Váš počítač/notebook před škodlivými viry a mallwary. Mimochodem, článek píšu z jednoho prostého důvodu. Poslední dobou mně čím dál více lidí kontaktuje s tím, že se jim seká počítač nebo na něm něco nefunguje jak má, ale přitom by mělo. Prostě mi to nedalo a z rozhořčení jsem se rozhodl napsat jednoduchý návod jak na systém a počítač obecně (pouze Windows 7 a 8.1 ).

Krok 1. – Výběr systému
Tento krok je asi nejdůležitější ze všech, jelikož na systému (pouze pro Windows 7 a 8.1) se bude odvíjet zbytek článku. V dnešní době už je asi jedinou volbou Windows 7 případně Windows 8.1 , jelikož u Windows XP již skončila podpora ze strany Microsoftu a je nyní velmi nebezpečným systémem. Jako se to stalo u Windows 2000 , kterému Microsoft nestihl vydat Service pack 5, díky kterému by podpora ze strany vývojářů vydržela mnohem déle. Článek byl psán v době, kdy ještě Microsoft neoznámil Windows 10 .

Obrázek
Pokud máte v počítači/notebooku 4 nebo více GB RAM paměti, je volba zcela jasná, budete potřebovat 64bit systém Windows 7 / 8.1 v jakékoliv edici od Home Basic až po Ultimate . Na počítač/notebook s méně než 4 GB RAM paměti, se rozhodujte v některé z edic 32bit systému Windows 7 / 8.1 . Ještě jsem se však setkal s případy, kdy uživatel měl v počítači pouze 1 GB RAM paměti. Musel jsem použít trochu exotičtější verzi sedmiček Starter , která je určena především pro netbooky, ale na slabším počítači jede skvěle (samozřejmě dobrou alternativou je také linux Lubuntu , který na 1 GB RAM běží jednoduše skvěle) .

Krok 2. – Plné aktualizování systému a instalace driverů (ovladačů)
Ihned po instalaci systému se vrhneme do nejzdlouhavější části, ano do Windows update . Vyžádá si to asi desítku restartů, ale důležité je, že již systém bude plně aktualizovaný a částečně zabezpečený i záplatovacími aktualizacemi
( informace pro rok 2015-současnost ! Vyhněte se u Windows 7 a 8.1 těmto aktualizacím http://pastebin.com/vvLKsqLM ! Microsoft začal před a po vydání Windows 10 cpát do aktualizací škodlivou telemetrii a šmírování. Seznam každý měsíc aktualizuji ) .

Obrázek
Dále nainstalujeme všechny potřebné ovladače nejlépe ze stránek výrobce notebooku (v případě PC ze stránek výrobce základní desky a ostatního hardwaru) !
Ovladače dodané na CD jsou většinou zastaralé a počítač/notebook by nejel tak jak má a mohl by dokonce vykazovat určité chyby, které staré ovladače neměly opravené (např. zbytečné vytěžování RAM paměti, BSOD, záseky a pod. ) .

Krok 3. – Zvýšení výkonu systému a jeho reakcí
Tento krok bude pro Vás možná zbytečný, ale divili byste se jak potřebný. Když se pozorně podíváte na systém Windows 7, ale i 8.1 , tak uvidíte přebytečné efekty (stíny pod okny, animování nabídek, stín pod ukazatelem myši, a další hromada zbytečností) bez kterých byste se jistě obešli.

Začneme tedy následovně:
Obrázek
Pravé tlačítko na Počítač – Vybereme Vlastnosti – Vlevo Upřesnit nastavení systému – Ve výkonu tlačítko Nastavení – A zde zafajfkujeme pouze Použít stíny popisků ikon na ploše , Při přetahování zobrazovat obsah okna , Vyhladit hrany obrázkových písmen , Zobrazit miniatury místo ikon a Zobrazit průsvitný obdélník výběru (viz. obrázek) .
Po čase jsem zjistil, že je dobré mít zafajfkované i možnosti Animace na hlavním panelu a v nabídce Start a Animovat prvky a ovládací prvky oken .

Další velice podstatnou věcí (především pro slabší stroje či stroje určené ke hraní her) je vypnutí Aero efektu a ponechání klasického Windows 95 vzhledu či vzhledu W7 s vypnutým aerem (u Windows 8 / 8.1 /10 aero již není, tak tento krok přeskočte :) ) , nastavíte ho následovně:

Klikneme na ploše pravým tlačítkem myší a vybereme poslední položku Přizpůsobit – Z nabídky přednastavených vzhledů vybereme Klasické nastavení , případně Windows 7 - základní . Někomu se možná tento krok líbit nebude, ale je velice podstatný pro rychlejší chod systému a hraní náročnějších 3D her.

Krok 4. – Personalizace taskbaru (spodní lišty)
Pro snadnější a rychlejší práci na počítači/notebooku doporučuji si upravit spodní taskbar lištu (funkční jak na Windows 7 , 8 , 8.1 i 10 ) .
Za prvé si musíme lištu odemknout kliknutím pravého tlačítka myši na lištu a vybereme Odemknout . Dále zmenšete a odseskupte ikony hlavní lišty pomocí kliknutím pravého tlačítka na lištu, vyberte Vlastnosti , zafajfkujte Použít malé ikony a nastavte aby se složky nesekupovaly.
Za druhé si aktivujte skrytý panel snadného spuštění, který nepochopitelným způsobem od Windows Vista Microsoft schoval, pomocí kliknutí pravého tlačítka myši na spodní lištu a vyberte Panely nástrojůNový panel nástrojů – Do adresního řádku naťukejte %appdata%\Microsoft\Internet Explorer\Quick Launch , stiskněte zelenou šipečku vpravo/případně Enter a následně Vybrat složku . Na liště se zobrazí panel rychlého spuštění, ale bude mít zapnuté popisky, které vypnete stisknutím pravého tlačítka na panel snadného spuštění a odfajfkujte zobrazování textu.

Za další si spodní lištu upravte podle obrázku níže (panel snadného spuštění nahoře a pod ním otevřené aplikace) . A nakonec panel opět zamkněte.

Obrázek
Další velice užitečnou věcí je pro mne velice zajímavá a potřebná aplikace 7+ taskbar tweaker , bez které bych se dnes asi v žádném systému neobešel (funkční na Windows Vista, 7, 8, 8.1 a i 10 ) . Jedná se o aplikaci, která umožní přesunovat aplikace a složky ve spodní liště jakkoliv potřebujete (základní přesunování Windows 7, 8, 8.1, 10 seskupuje složky, chat okna, office dokumenty a pod. do jednoho, což není moc praktické) . Aplikaci doporučuji nastavit takto podle obrázku.

Obrázek
V nastavení taskbar tweakeru je ještě nutno zafajfkovat Skrýt ikonu v oznamovací oblasti , ale k tomu se ještě dostaneme v dalších krocích.

Krok 5. – Antivir a firewall
Jednou z dalších důležitých věcí je samozřejmě kvalitní antivirus a firewall, zde většinou drtivá většina uživatelů pohoří. Základní pravidlo č. 1 pro antivirus a programy obecně je: „Nedůvěřovat aplikacím alá Picasso“ respektive programům, co mají grafickou nadstavbu (namísto klasického windows okna s tlačítky minimalizovat/zvětšit-zmenšit okna/křížek je grafická nadstavba) . Načítání samotného programu je kvůli tomu velice zdlouhavé a jde jasně vidět, že výrobcům jde především o nalákání uživatelů vzhledem, ale funkce v drtivé většině bývají nulové a na velice nízké úrovni.

Na výběr doporučuji jeden ze tří antivirů, který byste měli používat: Microsoft Security Essentials (ve Windows 8, 8.1, 10 je již integrovaný Defender ) , Forticlient , Zone Alarm . S těmito třemi antiviry mám jen ty nejlepší zkušenosti a nabídnou vše za minimální zátěž RAM a procesoru. Z toho Forticlient a Zone Alarm mají dokonce ve free verzi vestavěné firewally :) , které Vás ochrání např. při procházení internetových stránek. Můžete v nich blokovat určité stránky či pokud Vám firewall zablokuje stránku záměrně, můžete ji jednoduše odblokovat (přidat do whitelistu) . Ne jako např. u konkurenčního placeného Esetu nebo Avastu, kde musíte napsat do centrály, aby Vám danou stránku povolili na Vaši IP adresu či pro všechny uživatele Eset produktů (samozřejmě po jejich kontrole) , odblokování je docela zdlouhavé a pod. .

Obrázek
Pokud jste od někoho slyšeli, že je dobré mít v počítači kromě základního antiviru i spyware, adware a pod. programy/antiviry , tak má pravdu přibližně z poloviny. Na ochranu systému postačí samostatný Antivirus + kdo chce být skutečně v bezpečí, tak si může přiinstalovat takzvaný antimallware (např. Malwarebytes - zkráceně MBAM https://www.malwarebytes.org/ ) , který umí odhalit a odstranit škodlivé skripty a mallwary, se kterými si základní antiviry neporadí, jelikož tyto breberky se pro ně nehlásí jako škodlivé. Antimallwary bývají většinou uzpůsobené tak, že dokáží koexistovat s aktivními antiviry a zbytečně se jednoduše nehádají.
Pokud byste do systému nainstalovali vícero antivirů (nikoliv spyware, adware nebo antimallware) , tak se jednoduše budou hádat a nedopadlo by to příliš dobře (rezidentní ochrana by neustále nahlašovala to co nemá, případně by si antiviry vypínaly ochrany mezi sebou a dávaly si neustále přednost) .

Krok 6. – Audio-video přehrávač
Jistě drtivá většina z Vás ráda při brouzdání internetu poslouchá písničky nebo rádio a ráda se dívá na videa a nechcete se zbytečně omezovat. Ano jistě bude někdo namítat, že nejlepší je mít přehrávač na videa a přehrávač na písničky, ale existuje řešení co Vám tyto dvě činnosti spojí do jednoho. A to přehrávač VLC media player . Opět má výhodu, že nemá žádnou grafickou nadstavbu, ale přesto si do něj můžete stáhnout nějaký skin a trochu ho zkrášlit. Jinak přehrává takřka všechny formáty, na které si vzpomenete, včetně DVD a Bluray disků. Pro zajímavost, přehrává/al také youtube videa (v roce 2017 momentálně přehrávání Youtube videí opět nefunguje) :) .

A nyní jak si ho po nainstalování nastavit, aby fungoval na plné otáčky bez zbytečné ztráty paměti RAM a procesoru? Ve VLC klikněte na Nástroje – A vyberte Nastavení – Zde odfajfkujte položku Změnit velikost rozhraní podle velikosti videa a Zobrazit ikonu v systémové části panelu . Dále si přepněte na záložku Titulky / OSD kde odfajfkujte Při spuštění zobrazovat název média a nastavte Výchozí kódování na Kódová sada systému .

Krok 7. – Internetový prohlížeč
V dnešní době se počítače/notebooky využívají především na brouzdání na internetu a konzumování online obsahu, k tomu je však zapotřebí kvalitní internetový prohlížeč. Již několik let se zde vede boj Mezi Internet Explorerem , Firefoxem , Chromem a poslední dobou i znovuzrozenou Operou či nově vznikajícím Vivaldi (od autorů Opery) . Který z nich já osobně doporučuji a využívám ke své dennodenní práci? Vzhledem k ochraně, dobré stabilitě a rychlosti u mě vede prohlížeč Pale Moon na upraveném Firefoxovém vykreslovacím jádře Gecko zvaném Goanna .

Obrázek
Ano Chrome je sice rychlým prohlížečem, ale jádro Blink / dříve WebKit oproti firefoxovému Gecko či palemoonské Goanně , je více a snáze napadnutelné ze strany hackerů.

Krok 8. – Ikony v notifikační liště
V neposlední řadě se také zaměříme na ikony vpravo dole (notifikační liště/oblasti) , které mají tendenci se při spouštění systému nezobrazit, a proto se budeme snažit je omezit na co nejnižší počet (funkční od Windows Vista až po 10 ) . Ale za prvé je doporučuji všechny nechat zobrazené bez schovávací šipky (pro lepší přehled) , kliknutím pravého tlačítka myši do prázdného místa mezi ikonami a vyberte položku Upravit ikony v oznamovací oblasti , a jednoduše zafajfkujte dole Vždy zobrazit všechny ikony a oznámení na hlavním panelu .

Za druhé klikněte na Start (u Windows 8, 8.1 klikněte klávesovou zkratku WIN + R ) a do vyhledávacího políčka naťukejte msconfig a potvrďte enterem. Otevře se Vám Konfigurace systému . Nahoře přepněte na kartu Po spuštění a odfajfkujte vše nepotřebné, např. jako u mne viz. obrázek (U Windows 8, 8.1, 10 se položky Po spuštění vyskytují ve Správci úloh ) .

Obrázek
Tím si zaručíte i rychlejší start systému a rychlejší vypínání. Když je zapnuto příliš programů Po spuštění, systém má tendenci i při 4 GB RAM padat nebo přestat pracovat (příznaky: hláška systém je zaneprázdněn a sekání myši) !

Krok 9. – Když tapetu plochy, tak všude
Jistě nejsem sám, koho rozčiluje při zapínání a vypínání systému jiná tapeta, než ta, co máte nastavenou jako výchozí. Není nic snazšího než si ji nastavit (pouze pro Windows 7 ) .

Postupujte následovně:
Klikněte na Start – Do vyhledávacího políčka naťukejte regedit a enter. Otevře se Vám regedit se všemi registry systému (Velice opatrně a hlavně se v tom moc nešťourejte pokud nevíte o co se jedná!) . Rozklikněte pluskem Počítač – dále HKEY_LOCAL_MACHINESOFTWAREMicrosoftWindowsCurrentVersionAuthenticationLogonUI – a jako poslední pouze klikněte na Background . Pokud v pravé části nevidíte Hodnotu DWORD 32bit s názvem OEMBackground , tak ji vytvoříme kliknutím na ÚpravyNovýHodnota DWORD (32 bitová) . Dále na vytvořenou hodnotu klikneme pravým tlačítkem myši, zvolíme Změnit a upravíme Údaj hodnoty z 0 na 1 . Nyní můžeme regedit zavřít.

Obrázek
Dále opět klikneme na Start a do vyhledávacího políčka tentokrát naťukáme %windir%\system32\oobe a enter. Otevře se nám složka oobe , otevřeme složku INFO (pokud chybí, tak vytvoříme) , ve které vytvoříme složku backgrounds a do ní hodíme naší tapetu pod názvem backgroundDefault.jpg s max. velikostí 245 KB !

Změnu tapety vyzkoušíte jednoduše klasickou klávesovou zkratkou CTRL + ALT + DELETE , v nabídce už by měla být Vaše použitá tapeta.

Krok 10. – Udržovat pořádek a závěrečná rekapitulace
V posledním kroku bych Vám jenom doporučil si zbytečně nehltit plochu ikonami, kvůli kterým se také zpomaluje spuštění systému. Takže rozsložkování jistě nebude na škodu (nejlépe si na ploše pouze zanechat zástupce na složky s daty) .

Každý by měl mít svůj systém zcela pod kontrolou a měl by vědět, co systém provede, jinak je to pouze jakýsi Váš kolega z vedlejší kanceláře a nemáte k němu přístup (příklad konkurenčního Avastu, který Vám nevědomky blokuje něco, co ani nechcete - případně i Windows 10 , ale to už je debata na jiný článek ) .

Obrázek
Za další, některé programy jsou v novějších verzích zcela nepotřebné a je lepší stále využít starší. Ve škole bývá dost velký problém s Microsoft Office, kde stále mají verzi 2003 a nemají ani compatibility pack (dnes již také tolik neplatí a školy přechází na aktuální verze) , takže např. soubory .docx , .pptx nebo .xlsx v nich vůbec nespustíte. Ale o to až tolik nejde, samotný novější office načítá mnohem pomaleji a je s ním těžší práce (především v terénu) . Takže za mne jistě doporučuji Office 2003 s compatibility packem, díky kterému si ve starém office otevřete všechny známé formáty.

Takže toto bylo krátké provedení, jak si optimalizovat svůj systém ihned po nainstalování. Snad někomu usnadním práci a pomohu se vyvarovat virům a zpomalení systému.

Článek již vznikal v roce 2013 , ale je nyní aktualizován 20.2.2017 !
Jsem zakladatelem tohoto projektu a zastávám veškeré funkce, od redaktora, grafika, po programátora webu. Zabývám se převážně IT oborem (hobby) a snažím se pomoci všem uživatelům, kteří jsou v tísni. Jsem proto hodně aktivní např. na poradně zive.cz .
Uživatelský avatar
SGvagon
Administrátor
Administrátor
 
Příspěvky: 313
Registrován: 24 úno 2015 15:51

  • Podobné příspěvky
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek

Zpět na Ohledně operačního systému

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvníkSpřátelené weby:

Nutgon  
Získejte registraci domén s tld .online, .space, .store, .tech zdarma!
Stačí si k jedné z těchto domén vybrat hosting Plus nebo Mega a registraci domény od nás dostanete za 0 Kč!
Objednat
TOPlist