Moonbase Commander + videorecenze • Manhetn poradna

Moonbase Commander + videorecenze

Recenze starých her

Moderátor: SGvagon

Moonbase Commander + videorecenze

Tahová strategie odehrávající se v daleké budoucnosti na neobydlených planetách

Příspěvekod SGvagon » 03 lis 2016 23:25

Tahových strategií na herním poli stále ubývá a kromě série Heroes skutečně dnes nenajdete lepší nebo alespoň podobně hodnocený titul. Proto zabrouzdáme do roku 2002, kdy vývojáři z Humongous Entertainment pod záštitou vydavatele Infogrames (dnes již bohužel tento vydavatel spadá pod Atari) vydávají jeden z nejlepších tahových trháků roku zvaný Moonbase Commander. Oč se ale jedná? V tomto roce již vycházely 3D herní pecky typu Age of Mythology, Medieval: Total War nebo Warcraft III, ale Moonbase Commander měl stále postarší oldschoolovou pseudo 3D zcela ručně kreslenou grafiku, ale za to delikátně dotaženou a velice příjemnou na oko.

V této hře se pravděpodobně vydáme do budoucnosti osídlovat různé měsíce planet v jiných soustavách než je ta naše. Hra v podstatě nemá žádný děj a ten si budete muset nejspíše celý domyslet sami, ale i tak si myslím, že tímto krokem udělali vývojáři jedině dobře! Jelikož Vás více vtáhne poutavá 2D grafika, soundtrack a celkové ozvučení hry. Ovšem v osídlování narazíme na celkem zuřivé nepřátele, kteří pravděpodobně také osídlují měsíce a budou se Vás snažit za každou cenu vypudit pryč.

Bohužel tato recenze se mi píše celkem složitě, když nemohu začít poutavým začátkem příběhu hry a představit Vám základní informace o rasách, technologiích nebo době, ve které se hra nachází.

Tak tedy začněme. Po zapnutí hry Vás upoutá celkem nekvalitní, ale zato zajímavá 3D ukázka na kamenném měsíci s názvem hry, kde se ukáže několik jednotek a vše zakončí výbuch rakety. Menu hry zaujme svou příjemnou grafikou, hudbou a uvítacím slovem pravděpodobně hlavní postavou ženského hlasu s androidím nádechem. Nalezneme zde položky Multiplayer, Singleplayer, překvapivě Map editor (o něm si povíme za chvíli) , Nastavení a Replay Theatre.

Začal bych hrou pro jednoho hráče, kde máme na výběr mezi rychlou hrou nebo kampaní (ovšem bez příběhové linky) . V obou hrách máme na výběr hned ze 4 ras, které se ale bohužel od sebe liší pouze grafickým kabátkem. Jedná se o Nice Co (pravděpodobně o základní rasu se stejným ženským androidím hlasem, který na Vás promluvá v menu) , Dewulf (jak již název vypovídá, jedná se spíše o záporáky) , System 7 (pravděpodobně neutrální rasa) a Team Alpha (vypadá ze všech nejvyspěleji a jednoduše cool) . U všech těchto ras si můžete dokonce zvolit vlastní barvu svého týmu.

A nyní již k hernímu systému, který bude pro někoho nejspíš hodně primitivní, ale dopředu Vás informuji, že se dá při něm hodně taktizovat. Každá rasa začíná pouze se svou hlavní základnou a postupem tahů se rozšiřuje. Ovšem způsob rozšiřování není za pomocí umisťování budov, ale střelbou budov přímo ze základen čili jste omezeni vzdáleností.

Z budov zde nalezneme protileteckou ochranu, věž (která ve hře snad nic nedělá), průzkumnou sondu, bublinový štít, který dokáže pokrýt hned několik budov, samozřejmě také hlavní budovu (jenom pouze z ní můžeme házet nové budovy), střílecí budovu a jako poslední nesmíme zapomenout na elektrárnu, kterou můžeme hodit pouze na jediný zdroj energie a to je jezírko fialové barvy.

Při stavbě si musíme dát veliký pozor abychom náhodou budovu nehodili na nerovný povrch, jinak o ni přijdeme a tím pádem i o celý tah. Další velice zajímavou funkcí je, že každá mapa značí celý měsíc, jelikož je průchozí ze všech stran, což opět vybízí k taktizování, jakým směrem se budete rozšiřovat.

Tahy ve hře jsem přesně také nepochopil, i když budete mít více energie než soupeř, tak i tak bude mít slabší hráč leckdy více akcí na tah než Vy.

Hra ovšem vyniká v celkem zajímavém palebném arzenálu zbraní, který obsahuje bouchací kouli, zaměřovací raketu, EM střelu (ochromí všechny budovy v okolí včetně Vašich), malé pojízdné samostatné vozidlo (které při přiblížení se k budově bouchne a natropí celkem velkou škodu) , virus (napadne všechny budovy neútočivým vysmátým smajlíkem, který zapříčiní střelbu nebo manipulaci s budovami) a opravný klíč (na opravení poškozených budov)

I když je hra tahová, tak na tah můžete mít 30, někdy i 60 vteřin, což Vás donutí opět rychleji přemýšlet a hlavně si tedy musíte dát pozor, ať zbytečně nezpanikaříte a neuděláte chybu zničením sami sebe. Mimo jiné překážkou jsou i řeky, přes které musíte postavit mosty, abyste se přes ně dostali, jinak Vaše budovy skončí ve vodě.

Vítězí hráč, který soupeřovi zničí hlavní základnu, jelikož od té vedou všechny postavené budovy.

Multiplayerová část sice nabídne hru po LAN, ale bohužel nepodporuje hamachi nebo jiný komunikátor, což je škoda, jelikož by se tímto tato hra stala jistě nejlepší hrou roku 2002. Možná proto upadla do zapomnění a nikdo o ni dále nejevil větší zájem.

Co vše alespoň trochu vyvažuje je editor map, který je sice trochu neohrabaný, ale nabídne dostatečnou volnost pohybu stavění vlastního povrchu měsíce.

Na závěr této nostalgické recenze ještě můžeme vyzdvihnou menší minihry v kampani, mezi které např. patří závod, kdo se jako první dostane ke zdroji energie. Tyto minihry se bohužel nevyskytují v multiplayerové části, kde by jistě byly výborným doplňkem.


Takže si shrňme tuto hru. Graficky na rok 2002 sice neoslní s konkurencí, ale nese s sebou svůj ručně kreslený nádech a futurističnost. Zvukové podání je parádní a opět s futuristickým nádechem. Čím bohužel hra neoplývá je absence příběhové linky, která by zde správně měla být, jelikož hráč si musí vše domyslet za koho vlastně hraje a jak se zde ocitl. Ovládání je opět trochu neohrabané, aneb šipky + myš, ale dá se na něj zvyknout.

Celý tým Manhetn rozhodně tuto hru doporučuje si alespoň zkusit, jelikož opravdu stojí za to a je velká škoda, že se v dnes s podobnými tituly nesetkáváme. 85% .

Hra je stále ke koupení na Steamu:
Jsem zakladatelem tohoto projektu a zastávám veškeré funkce, od redaktora, grafika, po programátora webu. Zabývám se převážně IT oborem (hobby) a snažím se pomoci všem uživatelům, kteří jsou v tísni. Jsem proto hodně aktivní např. na poradně zive.cz .
Uživatelský avatar
SGvagon
Administrátor
Administrátor
 
Příspěvky: 314
Registrován: 24 úno 2015 15:51

  • Podobné příspěvky
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek

Zpět na Flashback Manhetn

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvníkSpřátelené weby:

Nutgon  
TOPlist