6 let technologických patálií (1. část) • Manhetn poradna

6 let technologických patálií (1. část)

Myšlenkové pochody pana Vagóna

Moderátor: SGvagon

6 let technologických patálií (1. část)

Příspěvekod SGvagon » úte 26. kvě 2020 7:37:13

Obrázek
Svůj osobní blog bych rád začal tématem/událostí , které zasáhlo nejenom můj osobní život, ale především omezení mé tvorby na internetu (videa, streamy, Manhetn nevyjímaje, ... ) .

14. 6. 2014 jsem natočil své poslední video Ochutnání energy drinku Replay. Nečekal jsem, že až do této chvíle nevydám další, jelikož se mi poté obrátil celý technologický, ale i osobní život vzhůru nohama.

Jako první přišlo shánění práce. I když jsem vystudoval obor ekonomika podnikání , tak se všude po mě chtělo minimálně 2 roky praxe. Samozřejmě, že na škole jsme měli sotva 2 týdny . Takže práce jako pokladní v Lidlu nebo jiném obchodním řetězci padla. Nakonec jsem skončil ve fabrice vyrábějící díly do aut. Zprvu jsem tam byl na brigádě a chodil do práce pouze na zavolání. Takže nějaké plánování akcí nebo osobního života nemělo žádný smysl.

Po roce mě odtud vykopnul pracovní úřad, že pro mne mají nějakou jinou práci. Prý zametání půdních prostorů starých budov. Jakožto velký astmatik s alergií na roztoče? Doktor mi samozřejmě vytiskl lejstro, že toto nemohu absolvovat.

Já vs. pracovní úřad č. 2 . Našli mi proto práci v jednom obchodu s elektronikou. Nicméně se jednalo o soukromníka, který šetřil doslova na všem. V jeho prodejně bylo pouze 14 °C a chtěl, abych dělal snad všechnu práci (od dělání letáků, po prodej, doplňování zboží, nabízení zboží zákazníkům, ... ) . Vydržel jsem to přesně 3 dny, pak jsem to vzdal.

Následně mne pracovní úřad vyautoval způsobem, abych jim podepsal jedno lejstro, kde bylo dole napsáno tím nejmenším fontem: „Stavte se zítra, jinak vás vyloučíme z evidence“ . Samozřejmě, že jsem si tohoto nevšiml a přišel až za dva dny, kde se mě jenom zeptali, co tam ještě dělám, že už se se mnou nehodlají dále bavit.

Co teď? Bez práce, neměl jsem pomalu finance na zaplacení zdravotního a sociálního pojištění. Naštěstí se objevila pozice operátora výroby ve výše uvedeném automobilovém závodě, kde pracuji doteď.

15. 6. 2017 (přesně rok a 3 měsíce poté) , jsem se rozhodl upgradovat můj notebook Lenovo G580 20150 za něco nového a aktuálního. Rozhodl jsem se pro herní notebook MSI GP62 6QF-1291 Leopard Pro , a to asi byla moje největší chyba v mém životě.

Jelikož jsem kdysi jeden notebook od MSI vlastnil a byl s ním celkem spokojen, tak jsem si hlupák myslel, že tento bude také solidní pracovní nástroj. Nicméně po rozbalení a prvním spuštění už se mi nezdál zvuk z reproduktorů a velice hlučné ventilátory. Na spodní straně sice byla mřížka pro subwoofer, ale ten pod ní samozřejmě nebyl. Ok s tím bych se nějak smířil, ale ventilátory? I když jsem na notebooku nic nedělal, tak se neustále točily kolem 3 200 ot. a tudíž notebook nebyl tichý jako předchozí Lenovo.

Dobře další kompromis, OK smířeno. Tak jsem se vrhl na instalaci systému Windows 7 PRO x64bit . Instalace proběhla sice hladce, ale už se mi nezdály opět ventilátory, které v průběhu hučely jak startování letadla z runwaye. Notebook jsem tedy otočil a sáhl na spodní plastový kryt. Málem jsem si o něj spálil ruku! Ok, mohlo to být způsobeno absencí ovladačů.

A nyní část ovladače vs. MSI . Po stažení a následné instalaci všech ovladačů jsem s nadšením začal s instalací Steamu , abych otestoval notebook na nějaké náročnější hře. Pro lepší prožitek jsem notebook připojil k televizi. A ejhle, další zádrhel, po spuštění hry nešel slyšet zvuk na TV ani notebooku! Samozřejmě zvukové zařízení byly nastaveny správně, ale zvuk nikde. Po dvou dnech dlouhého bádání jsem zjistil, že MSI má na webu rozbitý ovladač Intel video driveru a Realtek HD. Po instalaci ovladačů ze stránek Intelu a Realteku se tento problém vyřešil.

Hurá, konečně se můžu vrhnout na vyzkoušení hry Dirt Rally! Samozřejmě při hraní byl notebook dost hlučný a teploty se pohybovali kolem 75-80 °C . S tím vším bych se spokojil, když tu náhle notebook skočil do modré smrti ( BSOD ) :-( . Co to? Notebook je přeci nový, tak co se stalo? Dle rozboru dump souboru se jednalo o problém s řadičem disku nebo diskem samotným.

Po asi měsíci rozhodování a dalších asi 10 modrých smrtí jsem se rozhodl pro výměnu dosavadního 1 TB HDD za 240 GB SSD (HDD bych vložil do rámečku místo DVD mechaniky) .

Do dvou dnů jsem měl vše potřebné doma a vrhnul jsem se do výměny. Řeknu vám na rovinu, dostat se do tohoto MSI bylo jako dostat se do Pentagonského komplexu. Po odšroubování asi 18 šroubků jsem měl co dělat, abych vycvaknul spodní kryt (bál jsem se, abych notebook nějak nepoškodil) .

Následná výměna komponent už byla celkem rychlá záležitost. Takže jsem notebook znovu zapnul, nainstaloval systém, ovladače, ... .

Modré smrti ustaly, tak už jsem si myslel že mám vyhráno a můžu opět pokračovat v natáčení videí a psaní recenzí. Samozřejmě že bez dalších objevených problému by to nešlo :? . Kromě hlučných ventilátorů a vyšších teplot mne ještě při bližším zkoumání zarazilo jakési bzučení procesoru nebo SSD. Na podpoře MSI mi bylo sděleno, že se jedná u těchto notebooku o normální jev. Ok, další kompromis.

Abych to zkrátil, tak do konce roku jsem ještě řešil klávesové zkratky (notebook nemá FN funkci na vypnutí displeje) , touchpad (kvůli Synaptics nešla hromada gest a touchpad celkově špatně reagoval) . V neposlední řadě internetové prohlížeče, které např. při sledování videí začaly blikat do černé obrazovky (nikdo mi na žádné podpoře nedokázal vysvětlit, kde je problém) , nejspíše kvůli špatné optimalizaci samotných prohlížečů s procesorem Skylake ?

Tolik kompromisů za stroj za bezmála 30 tisíc už bylo tolik, že jsem se rozhodl raději dát notebook pryč. Již jsem měl po 14ti denní lhůtě, tak jsem jej střelil na bazaru za 20 tisíc .

Toto by byla moje první část patálií v letech 2014-2017 . Samozřejmě jsem zahrnul pouze důležité pasáže, jinak by byl článek mnohem obsáhlejší a pro některé nudnější. V další části to bude mnohem peprnější. Objednávání, nervy, beznaděj, skoncování s počítači a IT obecně, ... .

Přiznám se, že i nyní, kdy píšu tento první příspěvek do mého blogu , tak nemám zcela vyhráno, ale rozhodně jsem na tom lépe, než v případě těchto patálií.
Jsem zakladatelem tohoto projektu a zastávám veškeré funkce, od redaktora, grafika, po programátora webu. Zabývám se převážně IT oborem (hobby) a snažím se pomoci všem uživatelům, kteří jsou v tísni. Jsem proto hodně aktivní např. na poradně zive.cz .
SGvagon
Administrátor
Administrátor

Zpět na Osobní blog