6 let technologických patálií (3. část) • Manhetn poradna

6 let technologických patálií (3. část)

Myšlenkové pochody pana Vagóna

Moderátor: SGvagon

6 let technologických patálií (3. část)

Příspěvekod SGvagon » ned 03. led 2021 3:42:42

Obrázek
Ve třetí a dosavadní poslední části patálií si povíme konečně něco o tom, jak jsem se snažil zachránit svůj IT koníček a hlavně co jsem pro to vše udělal, abych toho docílil. Jenom doufám, abych za týden nezačal psát další část těchto patálií. Nyní jsem již v situaci, kdy jsem snad z těchto patálií z větší části venku.

11. 10. 2018 Ještě se vraťme oslím můstkem ke konci roku 2018, kdy jsem ještě zkusil prubnout jeden Lenovo Y50-70 notebook, který byl sice použitý, ale dle popisu na CZC.cz ve velice dobrém stavu. Jakmile mi přišel, tak byl skutečně skoro bez škrábanců a vypadal hodně solidně. Jenomže po zapnutí byl z něj dost cítit závan spáleniny a možná v něm i něco bzučelo. Opatrně jsem jej otevřel a opět klasika. Notebook byl opět v nějakém servisu, kde se snažili přepájet nějaký plošný spoj, aby notebook vůbec fungoval. Takže jsem jej hned druhý den posílal zpátky ve 14 denní lhůtě.

A nyní přijde ta peprnější část. Začátkem roku 2019 jsem se rozhodl opravit Lenovo Y50-70 , které jsem zatím jako jediné neposlal k ledu zpět do eshopu či jej neprodal. Něco mi stále vrtalo hlavou, že tohle je ten stroj, který si v této situaci zasloužím (polofunkční poškrábaný zmetek) .

Začal jsem tedy objednáním nových RAM pamětí, abych si ověřil, zda-li je skutečně problém v základní desce či dosavadních modulech. Blbec jsem se prvně nepodíval, jaké moduly mám přesně koupit a hleděl pouze na vzhled a parametry. Omylem jsem v zápalu vzal moduly s mnohem vyššími frekvencemi a časováním . To jsem ale samozřejmě ještě nevěděl, že tyto dva parametry nebudou dělat notebooku dobře.

Jakmile jsem je do notebooku vložil, tak jsem jako první udělal Memtest86+ , abych se ujistil, že jsou moduly v pořádku. Samozřejmě po zapnutí testu ne mne vyskákalo během prvních 30 minut přes 160 chyb a do konce celého testu obou modulů jsem měl na kontě přes 450 chyb.

Teď tedy vznikla opět otázka, v čem je problém. Jsou skutečně špatné nové moduly, nebo základní deska?

Zatím jsem tohle nechtěl řešit, a tak jsem notebook i s těmito chybami používal dále, jelikož mi na oficiálním Lenovo forum bylo sděleno, že se může jednat o takzvané false positive chyby, které jsou způsobené nekompatibilitou modulů a základní desky.

Po několika týdnech jsem měl s těmito moduly asi 10 modrých smrtí a notebook se stále potýkal se stejným problémem, kdy se náhle celý zasekl a ihned vypnul. Usoudil jsem tedy, že se asi bude skutečně jednat o nějaký problém samotné základní desky notebooku.

Opět jsem si tedy položil výstrahu (upletl na sebe bič) , kterou jsem si predikoval minulý rok. Buď opravím/seženu notebook nebo si složím PC sestavu .

Mí rodiče už také pomalu ztráceli ze mne nervy, a když jsem jim položil návrh, že bych si mohl objednat novou základní desku z Ebaye , tak už mi tohle raději vyvraceli a raději doporučovali koupení PC sestavy .

Ok, takže bič byl upleten a já se tedy vrhnul na vybírání komponent do svého nového PC . Měl jsem pouze jediný požadavek, hlavně aby to stále rozjelo Windows 7 a bylo to dostatečně výkonné.

Na trhu byl pro tento operační systém stále dostupný Intelem podporovaný procesor Core i5 6500 , takže lup s ním do košíku. Další na řadě byla základní deska, kterou mi snad zaslal sám bůh. Našel jsem POUZE na jediném eshopu v česku poslední kus desky B150M Mortar Arctic od MSI , opět kvůli ovladačům a podpoře Windows 7 . RAM , zdroj, bedna už se nějak vybraly dle nejlepších recenzí a kompatibilitě.

Nicméně tyto komponenty jsem objednával až 13.09.2019 . Asi si kladete otázku, proč tak pozdě. Stále jsem totiž vyčkával, že se na nějakém eshopu nebo bazaru objeví nějaký notebook, který by byl zcela v pořádku. Asi už chápete správně, neobjevil.

Řešil jsem pouze notebook, jelikož jsem zvyklý na časté přenášení, a v případě absence elektřiny, fungovat i na baterii. PC sestava byla v této chvíli tedy celkem nevyhovující.

Takže jsem tedy objednal sestavu (díky bohu, všechny komponenty zůstaly skladem) , a vrhnul se na sestavení své první PC sestavy . Vše šlo hladce, pouze jsem trochu zápasil s kabeláží na zadní straně skříně. Sestavení mi netrvalo ani 2 hodiny, což je napoprvé pro mne celkem úspěch :) .

Teď už jenom zbývalo nainstalovat systém, ovladače a mohlo se začít pracovat. To se také vydařilo. Jediný zádrhel se objevil až časem, kdy jsem dal PC do režimu spánku . Počítač jsem poté nemohl probudit klávesnící ani myši, ale pouze tlačítkem na bedně. Nebyl to až takový problém, ale opět jsem byl zvyknutý z notebooků, že možnost probuzení klávesnicí je přeci jenom pohodlnější. Nakonec jsem aktivoval v biosu funkci EuP 2013 a povolil probouzení PC pomocí USB periferií , díky které mohu nyní PC klasicky probouzet klávesnicí.

Stále ovšem hledáte v sestavě dedikovanou grafickou kartu, že? Tu jsem měl přislíbenou od bráchy, který si zrovna upgradoval svůj PC, takže mu jedna přebývala. Jednalo se o Nvidia GTX970 4 GB , která měla jedinou vadu na kráse. Neměla HDMI výstup. Pouze 3x mini DP , 1x mini HDMI a 1x DVI-D . Samozřejmě jsem pro ni neměl jediný kabel nebo redukci.

Prozatím jsem měl svůj starej monitor zapojen v HDMI v základní desce a PC používal na brouzdání po internetu a multimédia.

Takže jsem opět musel počkat, než objednám kabel nebo nějakou redukci + monitor. Nakonec jsem objednal z TS Bohemia kabel z mini HDMI na HDMI a k němu BenQ GW2283 21,5" .

To bych to ale nebyl já a technika, aby proběhlo všechno bez problémů. Monitor mi dorazil s vadným zobrazovačem, který trpěl takzvaným backlight bleedingem (na horní straně byl obraz mnohem světlejší než na zbytku displeje) Takže jsem ihned psal na reklamační oddělení, kam bych měl monitor zaslat zpět, aby mi vrátili peníze ve 14 denní lhůtě.

Ok, kabel bych měl, ale co monitor?! Nakonec jsem tento BenQ objednal u Alfacompu již společně s Vánočními dárky (včetně počítačové židle, ale k ní se ještě dostaneme) , ano už byl totiž přelom října a listopadu roku 2019 . Naštěstí tento monitor již došel v pořádku a já měl hotový celý počítač. Židli jsem si jako dárek nechal pod stromeček.

24. 12. 2019 Byly zde Vánoce a já s radostí otevírám svojí židli k počítači. Židli jsem úspěšně složil, ale Alfacomp mi k ní zaslal špatné područky (pro zajímavost, poslali područky v hodnotě židle samotné :D ) ! Takže po Vánocích další reklamace a čekání na nové područky. Ty přišly, ale jedna z nich byla zlomená! Už jsem to s nimi nechtěl řešil a odmontoval si područky z mé staré židle, které kupodivu šly namontovat na židli novou.

Začátkem roku 2020 mi to nedalo a prostě jsem musel opravit poškozený Notebook, který mi stále ležel na stole a upřímně mi jej bylo líto. Rozhodl jsem se tedy objednat novou, stejnou základní desku z Ebaye , a doufat, že bude jako nová a opraví problém s RAM moduly .

Neuběhl ani měsíc a deska byla doma. Měl jsem tedy opět premiéru a poprvé v životě jsem doslova rozebíral notebook do posledního šroubku, abych v něm něco vyměnil. Vzal jsem si raději rukavice, jelikož jsem nechtěl zkratoval nebo zoxidovat některé části základní desky. Abych pravdu řekl, tak to nebylo tak složité, jak se na první pohled zdálo a do hodiny jsem měl výměnu desky úspěšně za sebou.

Teď přišla rozhodující chvíle zda-li se notebook zapne. Heuréka! Notebook se spustil a vše vypadalo v pořádku. Nicméně po opětovném provedení Memtest86+ se ukázalo, že jsou skutečně nekompatibilní nové RAM moduly, které jsem před rokem kupoval. Takže jsem se ještě rozhodl koupit kompatibilní moduly a mít konečně klid. Moduly přišly, dal jsem je do notebooku, a poté Memtest nenahlásil ani jednu chybičku.

Ještě jsem chtěl desku otestovat při hraní náročnějších her, abych se ujistil, že je skutečně deska v pořádku. Hry běžely celkem solidně, jenom občas padaly FPS o 20-30 snímků. Tento problém byl i na staré desce než začaly blbnout RAM moduly.

Již to zkrátím, tento problém jsem řešil až do konce roku 2020 , než jsem zjistil, že jsem měl z jedné strany spálený napájecí konektor kabelu, který je zapojený do základní desky. Na Ebay jsem našel jednoho prodejce ve Vídni, který byl dokonce Slovák. Takže komunikace s ním nepředstavovala překážku. Nicméně mi prvně poslal kabel pro úplně jiný notebook, a když mi posílal jiný, tak ten byl také pro trochu jiný model než můj Y50-70 . Zbývalo mi jediné, a to jeden z kabelů zkusit.

Nakonec jsem vzal první zaslaný, jelikož byl více podobný originálu. Nešel sice tak dobře napasovat pod základní desku, ale funguje a opravil problém s padáním FPS při hraní her.

Tímto bych tedy zatím uzavřel mé patálie, které sice stále občas mám, ale ne již takové, které by mi bránily v práci či osobním životě.

Samozřejmě jsem zde nezmínil všechny mé problémy, jako jsou např. problémy s kabely a redukcemi u PC, abych mohl zapojit druhý monitor. Nebo problémy se zapojením mobilního telefonu k monitoru či reproduktory nebo USB huby.

Všechny problémy řeším, ačkoliv to stojí opět hromadu nervů , úsilí a drahocenný čas , který by se dal jistě využít k užitečnějším věcem.

Momentálně jsem tedy v situaci, kdy mohu opět začít natáčet videa a psát články sem na poradnu. A hlavně tedy doufám, že nebudu nucen psát tyto patálie i počtvrté :) .
Jsem zakladatelem tohoto projektu a zastávám veškeré funkce, od redaktora, grafika, po programátora webu. Zabývám se převážně IT oborem (hobby) a snažím se pomoci všem uživatelům, kteří jsou v tísni. Jsem proto hodně aktivní např. na poradně zive.cz .
SGvagon
Administrátor
Administrátor

• Podobné příspěvky
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek

Zpět na Osobní blog