6 let technologických patálií (2. část) • Manhetn poradna

6 let technologických patálií (2. část)

Myšlenkové pochody pana Vagóna

Moderátor: SGvagon

6 let technologických patálií (2. část)

Příspěvekod SGvagon » čtv 31. pro 2020 2:48:56

Obrázek
Ve druhé části patálií v mém životě se zaměřím opět na notebooky, objednávání, beznaděj a dokonce i možné skončení mého celého hobby ohledně IT světa.

24. 11. 2017 jsem se po prodání MSI notebooku rozhodl zakoupit opět Lenovo notebook, jelikož s touto značkou mám dobré zkušenosti a již jsem měl v minulosti model G580 , který funguje i po neskutečných 8 letech stále skvěle.

Tentokrát jsem se rozhodl pro model Y50-70 (20378) ( Core i5 4210H, Nvidia GTX 860M 2 GB, 8 GB RAM a 1 TB SSHD 5400 ot. ) , který byl opět uváděn jako herní, ale očekával jsem nižší teploty při zátěži a možnosti na stroji opět více pracovat oproti MSI .

Notebook jsem objednával na Alze jako zánovní, jelikož se již v této době neprodával a nový kus jsem nikde nenašel. Alza jasně ve svých podmínkách uvádí, že zboží uvedené jako zánovní je velmi krátce užívané či vrácené zákazníky ve 14 denní lhůtě. To co mi ovšem přišlo, rozhodně nebyl ani jeden případ! Notebook byl špinavý, poškrábaný, a dokonce hliníkové víko displeje na několika místech promáčknuté.

Ihned jsem tedy zavolal na reklamační oddělení Alzy a okamžitě řešil vrácení. Vše proběhlo hladce a tak jsem stihnul do konce roku notebook vrátit.

1. 12. 2017 jsem na stejném eshopu narazil na výkonnější model, uvedený pouze jako rozbalené zboží. Tento měl i7 4720HQ , Nvidia GTX 960M 2 GB , 8 GB RAM a SSD 256 GB .

Po rozbalení byl tento notebook již jako nový, tak jsem se pustil do rutinní práce alá přeinstalace systému, instalace ovladačů a celkové nastavení přístroje pro uzpůsobení k seriozní práci.

První pocit ze spuštění byl oproti MSI nebe a dudy. Notebook byl tichoučký (ventilátory buď byly úplně vypnuté nebo se točily na opravdu nízké otáčky) , hliníkové šasi působilo robustně, perfektní Lenovo klávesnice na kterou jsem byl zvyklý, super repro s konečně skutečným subwooferem od JBL a pod. . Jedinou výtku jsem měl k displeji, který byl opět TN .

Hurá, konečně jsem si myslel, že mám vyhráno a můžu se konečně vrátit k natáčení videí a tomuto projektu Manhetn. Instalace systému ( Windows 7 PRO x64bit ) proběhla bez jakýchkoliv problémů, ovladače jsem také nainstaloval jakž takž, ale zaseknul jsem se opět u touchpadu , který nebyl Elantech , nýbrž Synaptics . U Synaptics se hůře nastavuje kliknutí dvěma prsty jako prostřední tlačítko myši, dále i plynulost posunování dvěma prsty a pod. . Ok řekl jsem si, touchpad tedy nějak nastavím a půjdu dál.

Dále jsem chtěl vyzkoušet notebook v akci, a tak jsem nainstaloval Steam a v té době mou oblíbenou hru Rocketleague (kterou hraji dodnes) . Zde už mne začalo opět zarážet nedostatečné chlazení a doslova rozpálená levá horní část klávesnice! Po zkontrolování teplot jsem se málem zděsil, když teplota procesoru při hraní dosahovala 90 °C a grafická karta 80 °C .

Teď už jsem nechtěl ustoupit a notebook zbytečně vracet ve 14 denní lhůtě. Věděl jsem, že tento stroj v takto zachovalém stavu již nikde neseženu. Rozhodl jsem se k variantě koupení teplovodivé pasty, kterou bych mohl snížit teploty do alespoň přijatelných hodnot. Vybral jsem dle doporučení Arctic Silver 5 a procesor společně s grafickou kartou jsem přepastoval pea-dot metodou (nanesením trocha pasty o velikosti hrášku do středu) .

Teploty poté již byly nižší (CPU do 85 °C a GPU do 75 °C ) , ale klávesnice stále hřála a nedala se na ni skoro udržet ruka. S tímto kompromisem jsem se přesto smířil a už jsem se připravoval vrátit zpět do starých kolejí.

Nicméně v dalších dnech jsem narazil na větší problém, který jsem měl i u předešlého MSI notebooku. Při spuštění Youtube videa mi opět začal blikat obraz do černé barvy a video se dokonce začalo i místy zasekávat. Vypadalo to opět na problém i7 procesoru vs. Windows 7 vs. internetové prohlížeče .

Dočetl jsem se, že problém může být nejenom v ovladači, ale také v biosu (ani aktualizace nepomohla) či podvoltování procesoru. Po hodinách a hodinách přeinstalovávání Intel ovladače se stejnými výsledky jsem se rozhodl tedy procesor podvoltovat pomocí Intel aplikace pro provádění těchto úkonů. Automatické nastavení výkonu nepomohlo, tak jsem zkusil manuálně CPU podvoltovat o -65 mV , což maximálně snížilo teploty o 1-2 °C a málem jsem při tom zničil celý procesor, protože se notebook začal v tomto stavu samovolně vypínat!

A dost! Takhle se nedalo dále pokračovat. Notebook opět nesplňoval mé požadavky a kromě přehřívání, nedokázal ani pořádně přehrávat videa. Tak jsem jej uvedl do původního stavu (nainstaloval Windows 10 , se kterými byl dodán) provedl alespoň test u Youtube videí, které se už nezasekávaly a opět napsal inzerát na internet.

Ozval se mi ihned jeden z mých spolužáků ze střední, že by se mu takový stroj hodil, tak jsem mu jej prodal opět s výraznou cenou než jsem jej zakoupil.

To už byl únor roku 2018 a já byl stále bez notebooku, a se skleslou náladou jsem přemýšlel, jak mám pokračovat ve svém životě dále. Hřebíček do rakve byla i změna v práci, kde mne převeleli k jinému mistrovi na nové stroje, kde se zvedají celkem těžké kusy. Psychicky i fyzicky na dně jsem se takhle ještě nikdy necítil.

Už jsem se opravdu rozhodoval, že s IT koníčkem seknu a vrhnu se na něco jiného.

Nakonec jsem se rozhodnul dát tomu ještě poslední šanci. Pokud do půlky roku neseženu solidní notebook, tak si složím stolní počítač a bude snad po problémech.

10. 4. 2018 jsem objevil ještě jeden zánovní Lenovo Y50-70 , tentokrát s ideální konfigurací Core i5 4210H , Nvidia GTX 960M 4 GB , 8 GB RAM , 1 TB SSHD 5400 ot. a konečně IPS displejem. Ten měl vzhledově pouze trochu pobouchané víko displeje, ale jinak vypadal solidně.

Již to zkrátím, provedl jsem stejný proces instalace systému, ovladačů a pod. , a již se zdálo že se mi můj sen konečně splní. Uběhl měsíc a když už jsem chtěl začít psát recenzi na hru, tak se objevil BSOD a notebook se vypnul. Už zase :-( ?! Po 4-5 takovýchto výpadcích notebook již poté nešel zapnout. Tak jsem jej otevřel a co nevidím. Na základní desce byl přilepen papírek z jedné opravy v servisu, pod ním druhá oprava a na chladiči bylo načmáráno také něco.

Problém byl ve slotech na RAM paměti. Nebudu zde raději popisovat co jsem s notebookem několik měsíců dělal, abych jej uváděl znovu do provozu. Nakonec jsem zjistil, že pokud vyndám RAM modul ze spodního slotu, tak notebook naskočí.

To mi řekněte, zánovní notebook, který prošel snad třemi servisy kvůli opravám?

Moje nervy se opět začaly vařit jako voda ve varné konvici. Notebook jsem ale nezahazoval a koupi PC sestavy jsem také odložil a opět vyčkával co dál.

Do konce roku 2018 jsem na jednom ne-úplně známém eshopu u nás objevil další Y50-70 , tentokrát dokonce v dotykové variantě a byl uváděný jako stav A+ . Ihned jsem jej objednal. Co mi přišlo byl skutečně notebook jako nový, jenom se při otevření trochu kolébal v levé horní části. Touchpad měl opět Synaptics , nicméně v tomto případě právě tento touchpad společně s ovladačem pro dotyk zasekával spouštění systému a notebook neměl tolik výkonu ve hrách ( i přes specifikovanou Nvidia GTX 860M 4 GB ) . A kvůli dotyku byl displej lesklý. A samozřejmě se při hraní celkem zahříval.

Začátkem roku 2019 jsem i tento dotykový poslal k vodě a prodal jej jednomu eshopu, který vykupoval PC a notebooky v solidním stavu.

Opět mi zůstal pouze poškozený Y50-70 , na kterém se nedalo pracovat. Tak jsem se tedy rozhodl, že si začnu skládat stolní počítač.

Zde bych asi ukončil druhou část patálií a v další se vrhneme na upgrady, vlastnoruční opravy ve velkém a pomalému se navracení do starých kolejí, neb roky 2019 a 2020 .
Jsem zakladatelem tohoto projektu a zastávám veškeré funkce, od redaktora, grafika, po programátora webu. Zabývám se převážně IT oborem (hobby) a snažím se pomoci všem uživatelům, kteří jsou v tísni. Jsem proto hodně aktivní např. na poradně zive.cz .
SGvagon
Administrátor
Administrátor

• Podobné příspěvky
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek

Zpět na Osobní blog