Manhetn poradna • Zobrazit téma - VLAK (zabrousíme do historie) + videorecenze

VLAK (zabrousíme do historie) + videorecenze

Recenze starých her

Moderátor: SGvagon

VLAK (zabrousíme do historie) + videorecenze

Příspěvekod SGvagon » pon 19. říj 2015 1:21:58

Toto je jubilejní recenze v nové rubrice Flashbacky. Jak již název napovídá, tak se budeme také zaměřovat na postarší tituly, které jsou již volně ke stažení. A jako první článek začneme klasikou, konkrétně českou hrou VLAK z roku 1993 od Miroslava Němečka.

Přiznám se Vám, toto byla vůbec moje první hra, kterou jsem na počítači hrál. V té době grafika byla takřka dokonalá a zvukové podání přímo z repráčku v PC bylo takřka geniální! Ale o co v této hře vůbec jde? Ovládáte jakousi mašinku a Vaším úkolem je vždy sesbírat vše, co se v dané úrovni nachází.

Budeme sbírat diamanty, korunky, jablíčka, zmrzliny, třešně, počítače až po automobily či letadla. Co je ovšem na této hře skvělé je logičnost. Přiznám se, že jsem hru nikdy nedohrál, vyřešit některé úrovně je leckdy velký oříšek a myslím si, že i pro lidi s vyšším IQ. Pro ty, kteří se chtějí podívat na těžší úrovně, jsou zde cheaty. Ano, opravdu jsou v této hře cheaty! Ovšem pouze na úrovně, kterých zde najdeme celkem 50.

I přes tento malý počet hru nedohrajete ani za půl hoďky. Ovládání hry je vysoce trhané, není plynulé. Pokud Vás bude po chvilce hraní bolet hlava, je nejvyšší čas si dát oraz. Pro někoho bude tato hra dosti návyková, protože budete mít nutkání si napsat všechny kódy všech úrovní a být ten nejlepší.

Přesto, že je hra tak stará, tak ji rozjedete i na nejnovějších strojích bez jakéhokoliv emulátoru, což je skvělé.

A jak zní konečně shrnutí? Grafika hry je zcela 2D pixelově pojata. Zvukové podání je až na zbláznění, počítač vám pípá o sto šest. Ovládání hry je trhané, ale na rok 1993 zcela normální. Stále si vybavuju, jak jsem tuto hříčku hrál celé dlouhé večery s přáteli. Kdybych jí měl ohodnotit, dal bych jí asi 84%. Nemá žádné bugy ani chyby a zabaví na dlouhé hodiny, co více si přát.

Hru si můžete stáhnout třeba zde http://oldgame.cz/download.php?id=79

Jsem zakladatelem tohoto projektu a zastávám veškeré funkce, od redaktora, grafika, po programátora webu. Zabývám se převážně IT oborem (hobby) a snažím se pomoci všem uživatelům, kteří jsou v tísni. Jsem proto hodně aktivní např. na poradně zive.cz .
SGvagon
Administrátor

Zpět na Flashback Manhetn